top of page
  • Obrázek autoraMiroslav Frühauf

3 tipy jak zálohovat fotky a data

Aktualizováno: 21. 7. 2022

Mnohým z Vás se to určitě už stalo. Najednou umře počítač nebo telefon, všechny fotky uložené na pevném disku nebo ve smartphonu jsou rázem fuč. Tohle hodně zamrzí.Proto je dobré tomu předcházet a své fotky si zálohovat. Existuje celé řada řešení, já bych Vám představil ty nejběžněji používané, které z mého pohledu dávají smysl. Obecně ale platí, že jakákoliv záloha je 100 x lepší, než vůbec nic.


1. Externí harddiskCenově dostupné řešení, běžný externí disk o velikosti 1 TB je dostatečně velký, aby se na něj vešly všechny Vaše fotografie a zároveň tam byl prostor i do budoucna. Dá se pořídit kolem 1500 Kč. Pravděpodobnost, že Vám v jeden moment odejde disk v počítači a externí disk je mizivá.


+ nízká vstupní investice

+ dostatek prostoru a rychlost nahrávání dat

+ jednoduchost použití (stačí zkopírovat složku a je to)


- možnost ztráty nebo fyzického poškození

- záloha neprobíhá automaticky

- fotky se dají prohlížet pouze při zapojení harddisku k PC

- žádné zabezpečení, v případě ztráty se každý dostane snadno k obsahu


2. Cloudové uložištěTrendem poslední doby je záloha fotek do cloudu, tz. fotky zálohujete do uložiště, které nemáte fyzicky doma, ale na serverech nějakého poskytovatele (google, icloud, dropbox aj.). Ceny jsou v tomto případě různé a liší se podle kapacity uložiště, kterou zvolíte. To se dá samozřejmě během času navyšovat, pokud jej zaplníte. Například 100 GB uložiště od Google stojí 60 Kč/měsíčně, což si myslím, že je přijatelná částka a pro běžný archiv musí bohatě stačit. Pokud máte fotografií opravdu hodně, můžete zvolit až 2 TB prostor za 300 Kč/měsíc. Důležité je z mého pohledu ještě silné heslo a dvojitá autorizace při přihlášení, ať se minimalizuje možnost prolomení hesla.


+ relativně cenově dostupné

+ nehrozí riziko fyzické ztráty

+ automatická záloha složky v PC (o nic se nestaráte)

+ záloha dat z PC i ze smartphonu

+ možnost prohlížet si fotky z různých zařízení


- potřeba rychlejšího připojení na internet

- možná ztráta dat v případě prolomení hesla

- zdarma bývá obvykle jen pár GB, pak je nutná pravidelná platba


3. Datové uložiště NASPokud máme fotek opravdu hodně, je řešením pořídit datové uložiště NAS. Kouzlo tohoto systému je, že ve většině případů zálohuje data do 2 pevných disků zároveň, takže pravděpodobnost ztráty dat se téměř rovná 0. Uložiště je napojeno do domácí sítě a dá se do něj také přihlásit z různých zařízení mimo domácnost. Největší nevýhodou tohoto řešení je cena. Obvykle stojí kolem 6 000 Kč + je třeba připočíst 2 x pevný disk, který je třeba přikoupit. Celkové náklady jsou kolem 10 000 Kč.


+ nejspolehlivější řešení

+ celá řada doplňkových funkcí

+ téměř nulové riziko ztráty dat


- velmi drahé

- pro instalaci je třeba mít lehké znalosti IT

- docela velké zařízení


Já osobně používám zálohu na externí harddisk v kombinaci s cloudovým uložištěm od Googlu. Tím mám zajištěno, že v případě například krádeže v bytě má pořád ještě zálohu někde jinde a minimalizuji tím riziko.


A jak svá data zálohujete Vy?

219 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page